Příčiny neporozumění ve vztazích

Zamýšleli jste se někdy nad tím proč někdy nerozumíme zejména svým partnerům, či partnerkám?

Když si dělám závěry ze situací, které prožívám a výroků, které slýchávám už se mi hodně krát osvědčilo zeptat se: “A jak jsi to vlastně myslel / myslela?

Každý máme svůj vnitřní pohled na svět pramenící ze životních zkušeností, traumat v dětství, přesvědčení a dalších vlivů. Jsem pokaždé udiven, když zažiju konflikt, všechno se ve mně bouří a  nakonec po úpřímné diskuzi např. s blízkou osobou zjistím, že jsem měl docela slušné domněnky o tom co mi bylo řečeno. 

Miluju ten osvobozující pocit po odpovědi, když se dozvím, že se věci mají jinak, než jsem se domníval. Že na mně není útočeno. Nebo, že se dozvím jasný význam předchozího poselství.

Ta jistota pochopení po vzájemném dovysvětlení, mi umožňuje adekvátně reagovat a zasmát se vlastní předpojatosti reagující na mé obavy, strachy a pocity vlastní nedostatečnosti.

Najednou jednám svobodněji, uvolněněji a s chutí řeším vzniklé situace.

Všímám si toho, že řada neporozumění ve vztazích pramení i z toho, že si pod nehmotnými pojmy jako je: láska, vztah, tolerance, miluji tě apodobně představujeme každý něco jiného.

Představte si, že bychom se mohli shodnout na stejné interpretaci těchto pojmů, stejně jako se shodneme na tom co je to auto, hrnek, či telefon. Zde je vše jasné a málokdy si nerozumíme.

Jak by se náš vztah mohl vyvíjet, kdybychom se oba shodli na tom co to je vztah, jak má vypadat a co od něho očekáváme? To by byla parádička, že najednou se shodneme a víme co máme dělat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru